Магьосникът на пулта Йордан Камджалов дирижира концерта за откриване на ММФ „Варненско лято” 2015
- Създадена на Вторник, 16 Юни 2015 18:57
Тържественият концерт, с който на 20 юни от 20 часа в зала 1 на ФКЦ ще бъде открит ММФ Варненско лято” 2015, ще дирижира младият български диригент със световна известност Йордан Камджалов.
С впечатляващи изяви на три континента с десетки първокласни оркестри, Йордан Камджалов е сравняван в международната преса с легенди в дирижирането като Тосканини и Челибидаке, определян е като "един от най-ярките диригенти от своето поколение", "магьосник на пулта", "философ между диригентите".
По традиция Варненската филхармония ще изпълни емблемата на фестивала Българска рапсодия "Вардар". В програмата са включени още Симфония № 6 от П. И. Чайковски и Концерт за цигулка и оркестър № 1 от П. Владигеров със солист блестящия цигулар Симеон Симеонов.
Йордан Камджалов
Йордан Камджалов учи дирижиране в НМА "Проф. Панчо Владигеров" София при проф. Васил Казанджиев и в Музикална академия "Ханс Айслер" Берлин, както и в международни майсторски класове и академии при диригенти от световна величина като Пиер Булез, сър Саймън Ратъл, Зубин Мета, Сейджи Озава, Курт Мазур, Лорин Маазел, Давид Зинман, Даниел Баренбойм.
С впечатляващи изяви на три континента с десетки първокласни оркестри, Йордан Камджалов е сравняван в международната преса с легенди в дирижирането като Тосканини и Челибидаке, определян е като "един от най-ярките диригенти от своето поколение", "магьосника на пулта", "философ между диригентите", "великан и аскет".
Лауреат е на престижните конкурси за диригенти "Jorma Panula" (2009) и "Gustav Mahler" (2010), и на редица международни отличия, като награда за изключително високи артистични постижения от Berliner Akademie der Künste, номинация за диригент на годината от Deutschland Radio, "Музикант на годината" от БНР и др. През 2011 е избран с пълен консенсус за генерален музикален директор и Главен диригент на забележителния културен център Хайделберг измежду над 150 кандидати. Реализираните в неговия мандат концептуални сезони са най-касовите в историята на операта и оркестъра на града и до момента той е единственият чужденец, заемал този пост. Прекратява предсрочно договора си на генерален музикален директор, поставяйки за приоритет международната си дейност и творчески визии, но остава в музикалния живот на Хайделберг като главен гост-диригент. През 2014 НАСА и Международния център по астрономия дават неговото име на астероид, като заявяват, че "той свързва света на музиката с очарованието на вселената". Единодушно му е присъдена "Наградата на музикалната критика" от 24th Central European Music Festival (2014) с покана следващата година да дирижира заключителния концерт на юбилейното издание. Авторитетното издателство "Kubon & Sagner" отпечатва книгата „Звукови светове. Диригентът Йордан Камджалов” на немски език с резюме на 7 езика, представяща търсенията му на единение между музика, философия и наука. Номиниран е за "Будител на годината 2014" от радио FM+. През сезон 2014/2015 е ангажиран в амбициозни звукозаписни проекти с БНР и Label CPO, получава още блестящи рецензии за диригентско майсторство и покана да дирижира и новогодишния концерт на New Japan Philharmonic в Токио. На юбилейния 25th Central European Music Festival (2015) е удостоен с голямата награда на Janáček Philharmonic Orchestra.
Дълбоко убеден в огромния потенциал на българската култура, когато навършва 30 години, Йордан Камджалов основава фондация "Йордан Камджалов", предназначена да подпомага развитието на млади български творци.
Симеон Симеонов
Роден в България, Симеон Симеонов започва да свири на цигулка на петгодишна възраст. През 1997 г. заминава за САЩ с пълна стипендия за Idyllwild Arts Academy в Калифорния.
Симеонов печели пълни стипендии в Eastman School of Music, Ню Йорк при Цви Цайтлин, а по-късно в Йейлския университет в класа на Ани Кавафян. Той получава награди за най-изявен студент по музика при дипломирането си в Idyllwild Arts Academy, Eastman School, и в Йейлския университет, а през 2009 г., и в Университета на Южна Калифорния. Учи в Торнтън Скул на Университета на Южна Калифорния при изявената цигуларка Мидори Гото. Дипломира се като доктор на музикалните изкуства по цигулка. В момента С. Симеонов е доцент по цигулка, виола и камерна музика, както и координатор на катедрата по струнни инструменти в Калифорнийския държавен университет, Лонг Бийч. Неговият преподавателски опит през последните години е свързан също с работа в изпълнителския факултет на Института по камерна музика, щата Мейн, и във факултета по цигулка на Renaissance Arts Academy, Лос Анджелис.
През 2011 г. Симеон Симеонов свири като солист заедно с Мидори Гото в „Европейски музикален фестивал“, София. Година по-късно изнася концерт с Оркестъра на Класик ФМ радио в цикъла „Музиката на Америка“. През 2014 г. цигуларят свири като солист циклите „Годишните времена“ от Вивалди и Пиацола с IRIS Orchestra под диригентството на Майкъл Щерн. През същата година той представя виртуозни цигулкови пиеси в National Auditorium в Мексико сити пред аудитория от 8500 слушатели. Участва в Баховия фестивал в Орегон (2010, 2011, 2012 и 2013 г.) и в Atlantic Music Festival (2014 г.).
Като активен член на Камерния оркестър IRIS, под диригентството на Майкъл Щерн, Симеон Симеонов е бил концертмайстор на Филхармонията в Сакраменто и Камерния оркестър на Аризона. Заемал е концертмайсторското място в редица състави като Международния камерен оркестър в Калифорния, оркестър „Младите солисти на Ню Йорк“, Симфоничните оркестри на Рино (Невада), Eastman School, Йейлския университет, оркестъра на фестивала Pacific в Япония и фестивала Тангълууд, Оркестър SolliAll (Корея), под диригентството на К. Мазур, В. Гергиев, Дж. Ливайн, Джон Уилямс, Кш. Пендерецки, Х. Рилинг и др.
Симеон Симеонов свири редовно в камерни ансамбли заедно с изпълнители от Виенската филхармония, струнния квартет „Токио”, както и с Джеръм Лоуентал, Гиора Шмит, Джоузеф Силвърщайн, Цви Цайтлин и др.
Освен изявите му на концертната сцена Симеонов се занимава активно и със звукозаписи на филмова музика за Холивуд. Като част от клавирно трио, Симеон Симеонов участва в концерт за откриването на фестивала „Аполония” в Созопол през 2006 г. Освен на компакт-дискове, записи на Симеон Симеонов има и в архивите на телевизионния канал АВС, Американското национално радио, както и в БНТ и БНР - Пловдив.