Джекил - 2013 г.

ПОСТАНОВЪЧЕН ЕКИП

Автор на сценария и текстовете на песните: Алекс Уейн
Музика: Джон Мур
Диригент-постановчик: Ганчо Ганчев
Режисьор-постановчик: Костадин Бандутов
Сценография и костюми: Тодор Игнатов
Хормайстор и корепетитор: Миглена Шишева
Вокален педагог: Галина Станишева
Театрален педагог: Петя Петкова
Хореография: Денко Стоянов
Балетен педагог: Бистра Бъчварова
Аранжимент и оркестрация: Ганчо Ганчев

С участието на Варненската Детско-юношеска опера при ОДК - Варна с главен художествен ръководител Ганчо Ганчев.

 photo linkКликнете тук, за да видите галерията със снимки >>

 

ДЕЙСТВАЩИ ЛИЦА

Доктор Джекил
М
истър Хайд
Ланиън

Натаниел
Звярът
Ани и др.

 

Мюзикълът е създаден по „Странният случай с доктор Джекил и мистър Хайд” (Strange Case of Dr Jekyll and Mr Hyde) – известния роман на Робърт Луис Стивънсън от 1886 г., разказващ историята на добрия доктор Джекил, чиито експерименти със самия него го превръщат в жестокия и садистичен мистър Хайд (от англ. hide – крия).
Чрез този класически пример за раздвоение на личността авторът интерпретира философско-етичния проблем за борбата между доброто и злото, между светлата и тъмната страна в човешкото съзнание. Напомнящ някои произведения на Едгар Алън По, романът на Р. Л. Стънсън може да се разглежда като история на ужасите с философски проекции, но и като първообраз на научната фантастика.

Историята за доктор Джекил и мистър Хайд отдавна вълнува света на киното. В популярната версия на режисьора Виктор Флеминг от 1941 г. главната роля изпълнява Спенсър Трейси, в същия образ в други екранизации се превъплъщават Кърк Дъглас, Джон Малкович и редица други филмови знаменитости.

Екранизиран над 120 пъти досега, сюжетът е адаптиран като мюзикъл за пръв път през 1997 г. През 2015 г. се очаква нова холивудска продукция на мюзикъла, с Киану Рийвс  като мистериозния доктор Джекил.

 

История на постановката

В многопластовия мюзикъл на Джон Мур действието, развиващо се през XIX век в Лондон, протича в 3 взаимносвързани сюжетни линии – една лондонска улица, домът на доктор Джекил, където той провежда медицинските си експерименти и театралната сцена, на която актьори представят „Красавицата и Звярът”. Техният спектакъл завършва с познатия Hapy End, за разлика от мюзикъла, в който доктор Джекил, превърнал се в чудовището мистър Хайд, намира смъртта си.

„Мюзикълът е изключително труден за поставяне, както заради преплитането на трите действия в сценичния разказ и извеждане на общото послание, така и заради сложността на музиката. В изграждането на хармонията, във воденето на мелодията и гласовете са залегнали всички характерни особености на английската музика, дори фолклорните мотиви и рокът носят специфичния английски привкус. Второто действие с неговите дуа, триа и квартети има близко звучене до операта”, обяснява диригент-постановчикът Ганчо Ганчев.

 

 

Галерия снимки ДЖЕКИЛ:

 

 

TOP