Другите за нас
site.bta„Летящият холандец“ е докоснат от ангел в новата постановка на Варненската опера
- Създадена на Петък, 24 Ноември 2023 12:13
Операта „Летящият холандец“ от Рихард Вагнер ще има премиера утре на сцената на Варненската държавна опера. Тя е осъществена в партньорство с Операта на Магдебург, съобщиха на пресконференция от екипа на спектакъла. С нея се дава старт на тазгодишния Коледен музикален фестивал на Варна.
Цялата статия на БТА можете да прочетете тук
СОНЯ ЙОНЧЕВА Е ПРИРОДНА СТИХИЯ
- Създадена на Петък, 08 Септември 2023 10:28
Оперният блогър Ивайло Спасов за заключителния гала концерт на Опера в Летния театър – Варна 2023
Соня Йончева е природна стихия. Талантът й е толкова голям, че предизвиква климатични промени - като че ли, за да може да си докаже, че и с това предизвикателство ще се справи. Ще ви разкажа за една гала, на която й вървя по вода, по много вода; и по звезди, големи звезди - на сцената, а не в небето. Вместо обявената пълна Синя луна, имаше проливен дъжд - топъл, летен, пречистващ. Това бе сякаш тест от съдбата за мотивацията на хората и за магнетичната сила на възвишеното оперно изкуство. И резултатът бе видим: висок професионализъм дори при форсмажорни обстоятелства, безусловна отдаденост на духа и културата! И публика - вярна публика, очакваща стойностни събития; дошла с чадъри, дъждобрани, превъзмогваща физическия си дискомфорт в името на душевна наслада, на “уважението към големия артист” - както си говореха хората в местната аудитория, дошли да видят за пръв път на живо звезда от ранга на Соня Йончева, която в момента е най-ярката емблема на българската култура по света.
Дебютът на Соня във Варна - с основен акцент върху “Норма”, “Тоска” и обичани от публиката арии, дуети, ансамбли - бе историческо събитие и със сигурност ще остане като вечер, която никой няма да забрави скоро. За изпълнителите, за музикантите, за публиката, за мнозина това бе първо по рода си преживяване - опера под държа; далеч от идеални условия, но достойно изпълнен дълг и публика, жадна за още - така че догодина ще има продължение (но засега ще запазим вълнуващите планове в тайна).
Браво на всички замесени за куража, издръжливостта, комбинативността! На музикантите - които, макар и под издигната шатра, все пак излагат най-свидното (инструментите си) на неблагоприятни условия; на певците - които с гласовете си трябваше да преодоляват ветровити фронтове и буреносно ромолене; на техническите служби, които трябваше бързо да покрият сцената на Летния театър; на организаторите на събитието, които действаха решително, бързо и ефикасно (за да съкратят и адаптират спектакъла, а не да го отменят - което щеше да е най-лесният, но най-разочароващ сценарий); на примата на вечерта Соня - която не мислеше за това дали прическата й ще се развали, гримът й ще се разтече или роклята й ще се намокри (а досущ като Тоска доказа, че “живее за изкуството и любовта”) - и показа присъщата си артистична класа и човешка топлота, комбинацията от които плени местните почитатели!
За пеенето в дъжда на финала на „Опера в Летния театър“ във Варна
- Създадена на Петък, 08 Септември 2023 10:16
Соня Йончева поднесе незабравима Оперна гала с колеги, под неспирен дъжд и мълнии
Димитър Сотиров за КУЛТУРНИ НОВИНИ
Проливен дъжд и гръмотевици съпътстваха – от първата и до последната минута (!) – планираната с разбираема творческа любов и амбиция Оперна гала, като кулминационен финал на XIV издание на фестивала „Опера в Летния театър“, със специалното участие на прочутото ни сопрано Соня Йончева. Предвид екстремните обстоятелства обаче, присъстващите чуха съкратен вариант на мащабно замисления концерт, с който световната прима дебютира на варненска сцена. И тя, и колегите ѝ: Валентина Куцарова (мецосопран), Милен Божков (тенор) и Пламен Димитров (баритон), както и оркестрантите от Държавна опера Варна, начело с диригента Кръстин Настев, запазиха удивително самообладание и демонстрираха рядко срещан професионализъм под свъсеното и разплакано небе.
Заради буреносната прогноза, ефектно подготвеният от режисьора Сребрина Соколова мултимедиен спектакъл, с движещи се надписи над откритата лятна сцена, бе своевременно трансформиран при монтажа на подвижна покривна конструкция – за оркестъра и солистите. Дъждът с гръмотевици започна часове по-рано, но малко преди обявения начален час пороят поутихна – колкото да подлъже и организаторите, и публиката, преди да се разрази с нова сила, минути преди началото на Галата. Увити в дъждобрани и с истински или импровизирани чадъри, повечето зрители заемаха местата си в явно двоумение какво да предприемат… И докато публиката и музикантите все още се питаха дали при тези условия събитието изобщо ще се състои, отговорът дойде мигновено с мощен аплауз – оповестил появата на сцената на самата Соня Йончева, съпроводена от диригента Кръстин Настев (неин бивш съученик от Музикалното училище в Пловдив).
„ТОСКА“ НА ВАРНЕНСКАТА ОПЕРА С УЧАСТИЕТО НА КРАСИМИРА СТОЯНОВА
- Създадена на Понеделник, 28 Август 2023 14:12
Юлияна Караатанасова
На 16 август 2023 от 21.00 часа, на връх рождения си ден, Красимира Стоянова изигра Тоска в едноименната опера на Пучини в Опера в Летния театър и ММФ „Варненско лято“. Публиката видя певицата в тази нова за нея роля, след превъплъщенията ѝ на сцените на Виенската Щатсопера, Сиена и Токио.
Сюжетът на тази велика опера на Джакомо Пучини е история за любов, похот и политически интриги, чието действие се развива в Рим през юни 1800 година, сред големи политически вълнения по време на Наполеоновите войни. Действието обхваща по-малко от 24 часа, което предполага сгъстено, интензивно преживяване. Главните герои са трима – оперната певица, дивата на Рим Флория Тоска, нейният любим Марио Каварадоси - художник и републиканец, и началникът на полицията барон Скарпия. Наричат „Тоска“ най-смъртоностната опера, поради факта, че и тримата главни герои умират в хода на действието. В унисон с естетиката на веризма са подбрани местата в Рим, които са фон на действието, като например базиликата „Свети Петър“. Реализъм или по-скоро натурализъм в музиката откриваме в прелюдията към трето действие, в която Пучини използва овчарска народна песен, дочуваща се в далечината. Премиерата на 14 януари 1900 година в римския театър „Констанца” се състои в обстановката на нестабилен политически климат, изпълнен с потисничество, престъпност, насилие и злоупотреба с власт. Въпреки това операта постига огромен успех. Интересен факт е, че сопрановата ария Vissi d’arte Пучини добавя в последния момент, след като певицата се оплаква, че героинята й няма достатъчно солови номера.
ЗАВРЪЩАНЕ НА ГОЛЕМИЯ ШЛЕМ ВЪВ ВАРНА С „ТУРАНДОТ“, ПОСЛЕДНИЯ ОПЕРЕН СПЕКТАКЪЛ ЗА ЛЕТНИЯ СЕЗОН
- Създадена на Петък, 25 Август 2023 09:56
Оперният блогър ИВАЙЛО СПАСОВ за „Турандот“ в Опера в Летния театър на 23 август 2023 година
“Турандот” в памет на Кузман Попов бе първокласно събитие с ешалон от солисти, достойни за най-престижните оперни театри в Европа и по света. Знаменито е превъплъщението на Габриела Георгиева като Ледената китайска принцеса от заглавната роля на последната опера на Пучини (например в изключително стилната и красива постановка на националната опера в Мексико, както и на Иван Момиров като покорителя на нейното недостъпно сърце - енигматичния персийски принц Калаф (например от оперния фестивал в Сплит, Хърватия.
В компанията на такива благороднически фигури няма как човек да не се почувства извисен. В оперната Вселена има множество принцове и принцеси, крале и кралици, но статутът, който притежава богоравната наследница на Поднебесната империя, е несравним с нищо друго: Турандот стои най-високо в сопрановата йерархия. В свят, в който се толерира Анна Нетребко да пее Турандот (казвам го не защото е рускиня, а защото няма гласовите и артистични качества за тази роля), да имаш на разположение Габриела Георгиева е истинска привилегия и наслада за всички рецептори! Именно с нея опознах тази партия преди години и в рамките на България смятам, че е единствената, която може така пълнокръвно да я изпълни към настояща дата. Гледал съм превъплъщенията и на други оперни певици, които уважавам - така например преди почти 3 години, в разгара на мрачните есенни времена от първата година на ковид-пандемията (но пък точно в светлия Световен ден на операта) гледах именно тази продукция на Държавна опера Варна, която гостуваше в НДК - Калаф тогава отново бе Иван, а Турандот - Цветелина Василева; Лиу и Тимур бяха изпълнени много вълнуващо от Илина Михайлова и Деян Вачков. Режисьорът на постановкат, изтъкнатият дългогодишен главен режисьор на Варненската опера Кузман Попов почина само няколко дни по-късно… Знаково някак… Снощи щеше да бъде горд от възобновения си с такава виртуозност спектакъл - убеден съм, че щастлива щеше да бъде и Гена Димитрова, чиято ученичка и достойна наследница в драматичния сопранов репертоар е именно Габриела Георгиева, а Иван Момиров е един от младите певци, чийто талант тя припознава много рано и кани за сценични изяви с нея в началото на бляскавата му кариера.
„КРАСАВИЦАТА И ЗВЯРА“ НА СЦЕНАТА НА ОПЕРА В ЛЕТНИЯ ТЕАТЪР СЪБРА ВЪЗТОРЖЕНА ДЕТСКА ПУБЛИКА
- Създадена на Сряда, 23 Август 2023 08:55
Юлияна Караатанасова - в. Дума
На 14 август 2023 на сцената на на Опера в Летния театър мюзикълът „Красавицата и Звяра“ по музика на Алън Менкен, текст Хауърд Ашман и Тим Райс, либрето Линда Уулвъртън събра максимално допустимия брой зрители. Заглавието бе поставено за пръв път у нас през 2022 година по повод 75-годишния юбилей на Държавна опера Варна. Нетърпелива детска публика многократно подканяше с аплодисменти артистите преди началото на спектакъла в очакване на любимите герои, познати от екранизацията на режисьора Бил Кондън с участието на Ема Уотсън и Дан Стивън. Този музикален филм постигна най-голяма печалба през 2017 година и е отличен с четири номинации на 23-те Награди на критиците и две на 71-вата церемония за Наградите на Британската академия, както и номинации за „Оскар“ за най-добър дизайн на продукция, дизийн на костюми на 90-та церемония на наградите „Оскар“. Още през 1991 едноименният анимационен филм на Уолт Дисни печели „Оскар“. Основан на френска класическа приказка, мюзикълът „Красавицата и Звяра“ е обявен на Бродуей за един от най-добрите мюзикъли на всички времена.
Прочетете пълната статия тук
„ТОСКА“ – МАКСИМАЛНО ВЯРНА НА ОРИГИНАЛА
- Създадена на Петък, 18 Август 2023 15:20
Ивайло Спасов
Най-добрата “Тоска”, която съм гледал на територията на България и категорично една от най-добрите в света! Само половин година, след като направи своя дебют в ролята и той бе посрещнат с екстаз от публиката и критиката във Виена, а след това и в Токио и Сиена - Красимира Стоянова избра Варна за мястото у нас, където да срещне родната публика със своята интерпретация на тази толкова често играна роля от всички велики сопрани. Само часове след деня на Варна, празникът за всички нас продължи и на следващия ден и кулминира с това, че бе рожденият ден на обичаната по целия свят българска оперна прима - да го отпразнуваш на сцената е висша форма на себеотдаване! “Каква осанка само, какъв характер и харизма”, бяха само част от впечатленията, които аудиторията около мен си споделяше с възхита в антрактите по повод навършващата пред очите ни 61 години Маестра (с възрастта си тя демонстрира лично достойнство и почтеност в професията).
Балетът "Ромео и Жулиета" – силни чувства и красота под арките на Летния театър
- Създадена на Понеделник, 07 Август 2023 11:27
Балетмайсторът Сергей Бобров разгръща сценичния разказ с филмови и хореографски ефекти и с енергията на младите артисти
Прочетете цялата публикация на Искра Сотирова тук.
Как се реставрира балет
- Създадена на Понеделник, 07 Август 2023 15:24
Сергей Бобров даде нов живот на „Катерина или Дъщерята на разбойника“. Фрагменти от него ще видим на Балетната гала на 7 август в Летния театър.
Прочетете цялата публикация на Искра Сотирова в artvarna.net
„Ромео и Жулиета“ – балетна премиера с филмов ефект
- Създадена на Сряда, 09 Август 2023 15:20
Най-новата постановка на Държавна опера Варна – балетът „Ромео и Жулиета“ ще има своята премиера на фестивала „Опера в Летния театър“ на 8 август от 21 часа. Балетмайсторът Сергей Бобров поставя епохална продукция с много артисти и впечатляващи сценични решения като използва ефекти от трагедията и киното. Точно толкова са впечатляващи и костюмите на художничката Ася Стоименова – стилни, попили от цветовете и формите на различни култури, но създадени с мярка и вкус.
Прочетете цялата публикация на Искра Сотирова в artvarna.net
Старогръцка трагедия за любов, ревност, предателство и трагичен край
- Създадена на Четвъртък, 17 Август 2023 11:45
Световната премиера на „КАЛАС И ОНАСИС“ от Христос Папагеоргиу през погледа на ЮЛИЯНА КАРААТАНАСОВА
Прочетете целия текст тук
„ФАЛСТАФ“: ЖИТЕЙСКА ФИЛОСОФИЯ ИЛИ ЧИСТО ЗАБАВЛЕНИЕ
- Създадена на Понеделник, 07 Август 2023 11:40
Поредната премиера в програмата на Опера в Летния театър зарадва публиката на 29 юли. Под диригентството на маестро Григор Паликаров и режисурата на Нина Найденова публиката преживя виртуозен „Фалстаф“ с участието на Кирил Манолов, Мариана Пенчева и водещи солисти на Варненската опера, оркестър и балет.
Прочетете целия текст на Юлияна Караатанасова - тук
ЕДИН ОТ НАЙ-ХУБАВИТЕ КОНЦЕРТИ, ОРГАНИЗИРАНИ ОТ ФЕСТИВАЛА
- Създадена на Вторник, 18 Юли 2023 11:04
Откъс от анализа на музиковеда Екатерина Дочева за събитията във фестивала „Софийски музикални седмици“ 2023, сред които тя откроява Симфоничния концерт на Държавна опера Варна, с маестро Павел Балев и солист Албена Данаилова, изнесен в зала „България“ на 28.06.2023 г. В програмата: „Ламенто“ от Марин Големинов, Концерт за цигулка и оркестър на Панчо Владигеров със солист Албена Данаилова и Нулевата симфония на Антон Брукнер.
БАЛЕТЪТ НА ДЪРЖАВНА ОПЕРА ВАРНА ЗАВЛАДЯ ПАРИЖ!
- Създадена на Понеделник, 19 Юни 2023 08:07
От Duda Tawil (журналист, кореспондент на PTT във Франция, по покана на APE – Association de la Presse Étrangere)
Точно когато решим, че класическият балет вече е дал на света, каквото е могъл, се появява Държавна опера Варна от България с хореограф Сергей Бобров и покорява парижката публика в продължение на три дни с една от най-великите танцови класики – „Лебедово езеро“.
Многонационалната танцова трупа гастролира в Англия и във Франция. Сергей Бобров, който е с над 20–годишен опит на сцената на Болшой театър и е от руски произход, умишлено е избрал да представи оригиналната версия на Чайковски от световната премиера през 1877 г. в Болшой театър в Москва.
СКРЪБНА ВЕСТ - ХРИСТО ГАНЕВСКИ (15.09.1985 – 01.06.2023)
- Създадена на Петък, 02 Юни 2023 11:34
С прискърбие съобщаваме, че на 1 юни 2023 г., едва на 38 години, внезапно почина тенорът Христо Ганевски, солист на Държавна опера Варна. Поклонението ще бъде на 3 юни от 11.00 часа в Ритуалната зала на Централните гробища.
Роден във Варна, завършил НУИ „Добри Христов“ и Музикална педагогика в Шуменския университет "Епископ Константин Преславски", той извървява целия си творчески път във Варненската опера. Постъпва като хорист през 2009 г., а след блестящото му превъплъщение в ролята на Граф Монте Кристо в световната премиера на едноименния мюзикъл през 2016 г. е назначен за солист.
На оперната сцена Христо Ганевски изгради забележителни образи като Абдало в „Набуко“, Император в „Турандот“, Принц Ямодоро в „Мадам Бътерфлай“, Вестител в „Аида“, Улдино в „Атила“, Артуро в „Лучия ди Ламермур“, Бенволио в „Ромео и Жулиета“ и др. Аплодирахме го на сцената и в редица оперни и оперетни концерти, сред които „С музиката на Щраус“, „Латино страсти“ и др.
Христо Ганевски трябваше да участва и в гала концерта „Tutto Verdi”, който на 16 юни ще открие XIV издание на Опера в Летния театър.
Вместо това, ще го изпратим с болка и тъга във вечния му път...
Почивай в мир, приятелю!
Съболезнования на близките!
От екипа на Театрално-музикален продуцентски център Варна, Държавна опера Варна
Балетно чудо се случва на варненска сцена
- Създадена на Четвъртък, 25 Май 2023 13:59
Даниела Димова: Сцена „Филиал” трябва да е готова в края на годината
- Създадена на Сряда, 08 Февруари 2023 12:40
Слушайте цялото интервю от сайта на Дарик Радио
„Базата е от основно значение, защото за да имаме добър художествен продукт, той трябва да бъде произведен качествено и според всички стандарти”
Предвижда се обновената Сцена „Филиал” да бъде открита в началото на 2024 г. с премиерен спектакъл на Драматичен театър „Стоян Бъчваров“. Това каза в интервю за Дарик директорът на Театрално-музикален продуцентски център (ТМПЦ)-Варна Даниела Димова. Тя посочи, че ремонтните дейности на Филиала трябва да приключат до края на ноември. Сцена „Филиал” не е била реновирана в продължение на 57 години. От две години сградата бе освободена и очакваше старта на ремонта. В обновяването на Филиала се инвестират над 5,3 млн. лева по Оперативна програма „Региони в растеж”. Помощта на Община Варна е за над 3 млн. лв., изтъкна шефът на ТМПЦ-Варна. Ремонтът включва изцяло обновление на механизацията, салона и прилежащите пространства. Предстои изграждане на нова репетиционна и нова камерна сцена. Предвижда се увеличаване на полезната площ в задната част на сградата. Отоплението на сградата ще бъде осигурено с нови и по-икономични котли. „Базата е от основно значение, защото за да имаме добър художествен продукт, той трябва да бъде произведен качествено и според всички стандарти”, отбеляза Даниела Димова. Директорът на ТМПЦ-Варна заяви, че приема „с огромна надежда и възторг” назначаването на директора на Софийската филхармония Найден Тодоров за служебен министър на културата. „Считам, че той е един много грамотен и добър администратор. При срещите ни с различни министри винаги е давал много добри насоки, в които трябва да се развиват сценичните изкуства. Вярвам, че цялото си умение ще приложи сега, за да се „отлепим” от този кръговрат да ползваме 1/12 от миналогодишния бюджет, защото няма нов, както и за изясняване на много финансови въпроси, които влияят на творческите”, изтъкна Димова. За новите заглавия в оперния и театрален афиш на Варна, чуйте от разговора с Даниела Димова
"ЛЕБЕДОВО ЕЗЕРО" на ВАРНЕНСКИЯ БАЛЕТ в ST. DAVID’S HALL, КАРДИФ
- Създадена на Вторник, 03 Януари 2023 08:44
28 декември 2022 г. от Майк Смит
Коледа нямаше да е същата в Кардиф без балетите в St David’s Hall. През изминалата година видяхме множество трупи предимно от Русия, но след ужасната инвазия в Украйна това изглежда вече не е възможно. Руският държавен балет на Сибир трябваше да прекъсне сезона си в St David’s Hall, поради наложената от COVID-19, абсурдна отмяна на развлеченията за Бъдни вечер и планираните представления на „Лебедово езеро“ през 2021 г. не се състояха.
Тази година руснаците направиха път на българите и Варненската интернационална балетна трупа, която гастролира във Великобритания и Кардиф с четири балета, между които и "Лебедово езеро".
Пропуснах и затова не мога да коментирам "Лешникотрошачката" на руснаците миналата година и "Лешникотрошачката" на българите тази година. Но успях да проследя руското "Лебедово езеро" през януари миналата година в Оксфорд. Мога само да предположа, че промоутърите и на руснаците, и на българите оптимизират ресурсите, тъй като, ако не греша, в спектакъла на Варненския балет, ръководен от директора на оперния театър Даниела Димова, са използвани същият декор и същите костюми.
„КРАСАВИЦАТА И ЗВЯРА” ОЖИВЯ ВЪВ ВАРНА
- Създадена на Понеделник, 29 Август 2022 15:55
Среднощни фойерверки ознаменуваха премиерата на новия мюзикъл край морето
МИНА УЗАНИЧЕВА, в. “Weekend”, 20-21.08.2022
Приказна нощ – това е най-краткото, но и точно описание на най-новата премиера на Варненската опера. Артистите пресъздадоха една от най-популярните приказки в последните близо 300 години – „Красавицата и Звяра”. Мюзикълът от Алън Менкен под режисурата на Петко Бонев, представен пред публика преди няколко дни, е създаден по класическата адаптация на „Дисни”. Познатите анимационни герои оживяха в Летния театър в морската столица във великолепно съчетание от музика, актьорска игра, хореография и костюми, спектакълът очарова и деца, и възрастни, а фойерверките на финала превърнаха вечерта в истински празник.
МЮЗИКЪЛЪТ „ЦАР ЛЪВ” – СПЕЦИАЛНО СЪБИТИЕ НА „ОПЕРА В ЛЕТНИЯ ТЕАТЪР” ВЪВ ВАРНА
- Създадена на Вторник, 06 Септември 2022 15:16
Отзив от Томи Попечкин
Феноменът на специалните събития произлиза от онези нерутинни занимания, които имат развлекателни, културни, лични или организационни цели, различни от нормалната дейност на ежедневието. Те играят важна роля в човешкото общество от древни времена. Рутината на ежедневието е била разнообразявана с празници от всякакъв вид. В съвременния свят представите за специални събития се променят. Религиозните причини са станали по-маловажни, но възможността за отдих, социално или културно преживяване е притегателната сила. За значението на събитията са пример специално създадените събития. Често малък или голям град, който желае да привлече туристи, създава ново специално събитие, което да привлича посетители.
С откриването на Летния театър на Варна през 1957 г. Варненската опера поставя първата мащабна оперна продукция на открито в България. По идея на тогавашния директор на Варненската опера Емил Трифонов се възстановяват прекъсналите поради войните „Български народни летни музикални тържества” от 1926 г. Уникалният естествен зелен декор и романтичната атмосфера превръщат Летния театър в притегателно място не само за жителите на Варна, но и за туристите, които съчетават отдиха с възможността за социално и културно преживяване. Оперните представления радват зрителите, но липсата на регламент в програмирането и планирането им не водят до трайни нагласи у аудиторията за среща с високото изкуство.