70 ГОДИНИ ВАРНЕНСКА ОПЕРА

Анкета с творци от Варненската опера по повод 70-годишнината на Варненската опера

 

Райничка ПоповаПървият участник в анкетата е РАЙНИЧКА ПОПОВА – драматург на Варненската опера от 1 ноември 2000 г.

 

- Драматургът има най-добрата представа за творческите събития и хода на историята в един театър. В три въпроса едва ли може да се обхване всичко, но важните моменти, вярвам, че могат да бъдат уловени. Да започнем с един личен въпрос: Кои събития от историята на Варненската опера са оставили най-дълбоки следи в съзнанието ти?

- Първото представление, което съм гледала като дете е на оп. „Травиата” през 1961 или 1962 г. с Благовеста Карнобатлова в ролята на Виолета Валери. За мен беше вълшебство!

Запечатал ми се е в съзнанието Тодор Костов в ролята на Дон Хозе от оп. „Кармен” в Летния театър няколко години по-късно. През 1993 г. за първи път чух на живо Райна Кабаиванска в концерт във ФК, а през 1994 г. присъствах на паметния спектакъл на „Турандот” с Гена Димитрова в Летния театър на Варна.

Някои от спектаклите, които помня и до днес от последните години са: „Турандот” от 2003 г. в НДК с Калуди Калудов. Бях горда, че съм част от екипа на Варненската опера! Също „Дон Карлос” с Калуди Калудов от началото на 2009 г., „Риголето” с Венцеслав Анастасов от 2010 г.

В съзнанието ми остават поредица от симфонични концерти, последният от 10 март 2017 г. под диригентството на маестро Борислав Иванов със солист Людмил Ангелов.

 

- Кои са личностите, които, според теб, имат най-голям принос в творческото развитие на Варненската опера?

- Несъмнено голям принос имат първите, заради всеотдайността с която се впускат в това начинание, без да се интересуват от материалното заплащане, раздавайки се докрай на сцената с ентусиазъм, който за радост и днес виждам в някои от най-добрите ни артисти. Аз все пак мисля, че диригентите като Руслан Райчев, Йоско Йосифов, Влади Анастасов, Борислав Иванов, Иван Филев и Христо Игнатов са стожерите на Варненската опера.

 

Режисьорът Кузман Попов е една от най-ярките личности в този театър, творил близо 45 сезона на варненска сцена.

Списъкът на солистите е дълъг, но не мога да не отбележа Йорданка Тенчева, която до последните си дни идваше в операта, следеше репетиции и спектакли и даваше ценни съвети на младите колеги. Същото се отнася и до баритона Михаил Зидаров, който и над 70-годишна възраст участваше в някои спектакли и се вълнуваше от всичко, което се случва тук.

Третият в тази поредица е тенорът Евгени Леков, известен с творческото си дълголетие, който пя до 75-годишнината си и тази година ще навърши достолепните 85 години, но продължава да посещава спектакли и репетиции на своите колеги. Великолепният бас Стефан Циганчев също беше една от емблемите на Варненската опера. През 2004 година отбелязахме 75-годишнината му със спектакъл на „Севилският бръснар”, в който той изпълни ролята на Дон Базилио.

За щастие, днес Държавна опера Варна има прекрасни солисти, някои със завидна междунардна кариера, които издигат равнището на нашия културен институт. Балетът в последните години много израсна под ръководството на Сергей Бобров, представя се все по-добре и пълни залата на своите спектакли. Все по-често оркестърът съпровожда балетните спектакли. Симфоничният оркестър е изключително натоварен да свири на симфонични програми, оперни и балетни спектакли, мюзикъли и т.н.

Това разнообразие значително подобрява квалификацията на изпълнителите и качеството на изпълнението, но много зависи от това кой диригент застава пред него. Хорът също много подобри звучността си в последните години, благодарение умелата работа на диригента Стефан Бояджиев и младите попълнения с висше музикално образование.

 

 

- Как оценяваш мястото на Варненската опера в съвременния контекст и как виждаш бъдещето й?  

Като държавен културен институт, Държавна опера Варна заема достойно място в културния живот на Варна и на България. От 2010 г. под умелото ръководство на своя директорДаниела Димова се направи много за разнообразяване на репертоара, привличане на млади артисти и балансирана репертоарна политика. Ние изпълняваме всичко от областта на високата музиката - симфонични, камерни, оперни и оперетни концерти, кантатно-ораториална музика, опери, оперети, мюзикъли, детски спектакли, балет, концерти с елементи на джаз, поп и т.н.

Създадоха се традиции – Коледен, Великденски фестивал, Опера в Летния театър, на път сме да създадем традиция с Концерти край фонтана, гостувания в различни градове и на емблематични сцени, специални концерти по случай 14 февруари и предновогодишни концерти с музиката на Щраус, детски спектакли с участието на Варненска детско-юношеска опера.

Фактът, че публиката на нашите спектакли и концерти се увеличава и подмладява е гаранция, че сме на прав път и ще продължаваме и в бъдеще да търсим нови форми и сцени за изява, използване на съвременна техника и похвати за сценичното оформление, модернизиране на рекламата и привличане на солисти, диригенти и режисьори от световна величина.

Умелото балансиране между добрата стара традиция на операта и използването на модерните технологии и съвременни стилове и жанрове е гаранция за едно успешно дълголетие на нашата опера.

Виолета Тончева

 

TOP