Искате ли да получавате новини от нас - за премиери, промоции и др.?

БАЛЕТЪТ „СНЕЖАНКА“ И НЕГОВИТЕ ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВА

 

ИВАН КАРНАУХОВ – асистент-хореограф и солист на балета „Снежанка“ пред ВИОЛЕТА ТОНЧЕВА за особеностите на музиката и хореографията на т. нар. „четвърти балет на Чайковски“ преди негова българска премиера

5, 8 декември, 19.00, Варненска опера – Премиера за България

III Международен балетен форум – Варна 2018

 

ИВАН КАРНАУХОВ – асистент-хореограф и солист на балета „Снежанка“

Как ще охарактеризирате балета „Снежанка“, който е непознат за българската публика?

„Снежанка“ е интересен, лек и понятен за всички балет. Той разказва историята за дъщерята на Дядо Мраз и Пролетта, която напуска своята зимна гора, за да живее сред хората и там, разбира се, се влюбва. Наричат го „четвъртият балет“ на Чайковски, но той всъщност няма такъв балет и е създал само музика по текста на А. Островски, за целите първоначално на музикално-драматичен спектакъл. Възродената като балет „Снежанка“ започва истинския си живот чак през 1961 г., когато специално за Лондонския балетен фестивал прочутият хореограф и роднина на Чайковски, Владимир Бурмайстер, създава либретото и поставя първата хореография на „Снежанка“. Тогава, в партитурта на балета, освен наситената с ярък национален руски колорит музика, композирана за пиесата, Бурмайстер включва и други произведения на Чайковски.

Какви предизвикателства поставя пред хореографа „Снежанка“?

Използваме класическа и руска народна хореография. Класическата хореография представя снежинките – блестящи, красиви същества, а хореографията със стилизирани елементи на руски народни танци ни отвежда в село Берендейевка, където на летен фестивал попада Снежанка. Включени са оригинални движения на популярни руски, но също украински и други славянски народни танци. А през декември снежинките танцуват на прекрасната музика от цикъла на Чайковски „Годишните времена“.

Как бихте ги съпоставили с „Годишните времена“ на Вивалди?

Чайковски не е характеризирал отделните годишни времена като такива, по-скоро е интерпретирал чувството, което човек изпитва. Да речем през февруари, когато е толкова студено и веят страшни виелици, за разлика от април, когатовеселото настроение подсказа за идването на пролетта и т.н. Тук става дума за симфонична музика, в която Чайковски много оригинално вплита мотиви от руската народна музика и така я обагря с ново емоционално и много красиво звучене.Трудно се танцува балет на симфонична музика и затова поставянето на хореографията на „Снежанка“ не е лесно. Всъщност да се танцува „Снежанка“ винаги е трудно.

Каква е разликата в поставянето на „Снежанка“ с трупата на Красноярския и на Варненския балет?

Варненската постановка е развита върху хореографската редакция на Държавния театър за опера и балет в Красноярск. Хореографията за Варна е по-сложна, защото работим с балетни артисти от 14 националности. Макар и избрани с кастинг, те са завършили различни школи за класическа хореография и нашата основна задача е да синхронизираме уменията им. Най-голямата трудност обаче е при руските народни танци, които са им съвършено непознати. Самите движения лесно се запомнят, но навлизането в руския стил и пресъздаването на  руската душевност със средствата на балета е нещо съвсем различно. То изисква друго ниво на емпатия, на емоционален и интелектуален контакт.

Въпреки тези предизвикателства, в хода на усилния и много плодотворен репетиционен процес ние постигнахме много добри резултати. И вярвам, че на двете премиерни балетни вечери за Снежанка“ публиката ще оцени нашите усилия и нашето желание да й поднесем една красива първа среща с романтичния руски балет „Снежанка“.

 

 

 

TOP